Zacznijmy od teorii. Czym są olejki eteryczne? Jak są pozyskiwane? Jakie mają właściwości? To obszerny temat, który zapewne będę poruszać wielokrotnie na blogu. A w tym wpisie zacznę od absolutnych podstaw i teorii.

Co to są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to ciekłe, lotne substancje zapachowe pozyskiwane z różnych części roślin – drzew, krzewów, ziół, traw, korzeni, kwiatów i owoców. Są to skoncentrowane wyciągi roślin, wyodrębniane kilkoma metodami. Najczęściej poprzez destylację z parą wodną, ale również przez ekstrakcję CO2, ekstrakcję ciecz-ciecz, macerację czy też tradycyjną metodą enfleurage, w wyniku której uzyskuje się esencję zwaną absolutem.

Czyste olejki eteryczne mają dużo silniejsze właściwości niż rośliny, z których pochodzą. Chemicznie są to mieszaniny rozmaitych związków chemicznych, takich jak ketony, aldehydy, alkohole, estry, laktony, terpeny i inne związki organiczne, w tym te o nieprzyjemnym zapachu, jak aminy i tiole, zawierające azot i siarkę.

Chociaż aromaterapię stosowano już w starożytności, oficjalnie ten termin pojawił się z początkiem XX w. Wprowadził go francuski chemik René-Maurice Gattefossé, zafascynowany leczniczymi właściwościami olejków eterycznych. Sam doświadczył poważnego oparzenia obydwu dłoni w wyniku eksplozji w jego własnym laboratorium. Dzięki zastosowaniu esencji lawendowej zahamował proces zapalny i wyszedł z wypadku bez szwanku. Kolejne lata poświęcił na badanie antyseptycznych, bakteriobójczych, przeciwwirusowych i przeciwzapalnych właściwości olejków eterycznych. W 1937 opublikował swoją słynną pracę Aromathérapie, która dała początek współczesnej aromaterapii.

Obecnie olejki eteryczne znajdują szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Służą do poprawy zarówno psychicznego jak i fizycznego samopoczucia. Mieszanki olejków eterycznych stosuje się do masażu, inhalacji, kompresów oraz kąpieli. Niektórzy używają ich doustnie, choć jest to mocno kontrowersyjne i generalnie nie jest zalecane. Trzeba mieć ogromną wiedzę i doświadczenie, żeby stosować olejki eteryczne doustnie, w przeciwnym razie może to być niebezpieczne. Ostatecznie, jest tyle innych metod stosowania olejków! I działają one na tylu różnych poziomach, że można je odkrywać bez końca.

Zapraszam zatem do wspólnej przygody z zapachami. Jestem przekonana, że w tym fascynującym świecie każdy może znaleźć coś dla siebie. Swój olejek, swoją metodę, swoją drogę.

Tagi