Inhalacje z olejków eterycznych na przeziębienie są jedną z kilku metod walki z infekcjami w sposób naturalny. Mogą wspomagać także inne sposoby leczenia przeziębienia.

Podczas inhalacji składniki olejków eterycznych działają bezpośrednio na drogi oddechowe lub po wchłonięciu przez błony śluzowe z krwiobiegiem dostają się do innych narządów.

Listę pojedynczych olejków oraz kompozycji, które warto stosować podczas przeziębienia zamieściłam tutaj:

? Olejki eteryczne na przeziębienie »

Inhalacje z olejków eterycznych na przeziębienie

Olejki inhalujemy podczas przeziębienia na kilka sposobów. Można je wszystkie łączyć albo wybrać najskuteczniejszy dla siebie. Ważna jest regularność i systematyczność.

Inhalacje bezpośrednie

Inhalacje podczas przeziębienia można robić bezpośrednio z buteleczki. Albo wkropić 2-3 krople olejku na chusteczkę higieniczną i wdychać w miarę potrzeby. Do tego celu idealnie nadaje się olejek miętowy, tymiankowy i eukaliptusowy oraz blend R.C. Young Living.

W książce Valerie Ann Worwood znajdziemy przepis na następującą mieszankę:

  • 2 krople olejku tymiankowego (Thyme linalol)
  • 2 krople olejku miętowego (Eucalyptus Radiata)
  • 2 krople olejku eukaliptusowego (Peppermint )
  • 1 kropla olejku kardamonowego (Cardamom)

Olejki mieszamy ze sobą w buteleczce, następnie używamy tylko 1 kropli na chusteczkę, którą wąchamy póki zapach nie wywietrzeje, czyli bardzo długo.

To jedynie przykład blendu do inhalacji podczas infekcji. Warto wdychać także inne olejki z listy olejków na przeziębienie, zarówno pojedynczo, jak również mieszając 2-3 z nich.

W tej metodzie bardzo szybko jesteśmy w stanie ocenić który z olejków działa na nas najskuteczniej – najszybciej przyniesie nam ulgę, udrożni nos i przyspieszy usuwanie wydzieliny z zatok.

Parówki z olejków eterycznych

Innym, moim ulubionym sposobem inhalacji olejków podczas przeziębienia jest tzw. parówka. Jest to inhalowanie olejków nad naczyniem z gorąca wodą, z głową przykrytą ręcznikiem. W tym celu należy dodać do gorącej wody 3 do 5 kropli wybranych olejków eterycznych, pochylić się ok. 30 cm nad wodą i zamknąć oczy – to bardzo ważne. Wdech nosem powinien trwać ok. 2-3 sekundy, a cała sesja nie więcej niż 5-10 minut.

Metoda ta szczególnie dobrze sprawdzi się przy zapchanych, bolesnych zatokach. Do wykonania inhalacji parą wodną doskonale nadają się olejki – tymiankowy, eukaliptusowy, sosnowy, miętowy oraz lawenda i geranium. Można je dowolnie połączyć w zależności od tego, które z nich posiadamy.

Biżuteria aromaterapeutyczna

Alternatywną metodą inhalacji olejków eterycznych jest skrapianie porowatej ceramiki. Szczególnie dobrze w tym przypadku sprawdzają się koraliki z lawy, których używa się do wytwarzania biżuterii oraz tzw. odstraszaczy złych snów. Porowata powierzchnia kamienia umożliwia zaabsorbowanie olejku eterycznego, a następnie, powolne uwalnianie zapachu, szczególnie pod wpływem ciepłoty naszego ciała.

Aromaterapeutyczna poduszka

Skropienie poduszki czystym, nierozcieńczonym olejkiem eterycznym, tuż przed udaniem się na odpoczynek, pozwoli nam na długą inhalację podczas snu. Warto skropić takie miejsce, do którego nie przyłożymy twarzy. Unikniemy w ten sposób ewentualnego podrażnienia czystym, nierozcieńczonym olejkiem eterycznym. Ja w przypadku kataru używam do tego celu mojego niezastąpionego olejku R.C. Young Living. Ale można tez użyć blendu Raven, olejku z mięty pieprzowej (Peppermint) lub eukaliptusa (Eucalyptus Radiata lub Globulus).

Dyfuzowanie olejków eterycznych w przeziębieniu

Niezwykle pomocny w zwalczaniu infekcji jest rozpylanie olejków eterycznych przy użyciu specjalnych, ultradźwiękowych dyfuzorów do aromaterapii. Działają one jako nawilżacz, atomizer i dyfuzor zapachów. Po napełnieniu urządzenia odpowiednią ilością wody i olejków eterycznych, mieszanina ulega rozpadowi na miliony mikrocząstek. Rozprasza się w postaci aromatycznej mgły w powietrzu i aktywuje korzystne składniki pochodzące z olejków. I powiem szczerze tak – nie wyobrażam sobie już życia bez dyfuzora olejków. Posiadam dyfuzor w każdym pomieszczeniu w domu, i wciąż kuszą mnie kolejne.

Przepisy na mieszanki, które rozpylam w dyfuzorze podczas przeziębienia zebrałam w oddzielnym wpisie:

? Przepisy do dyfuzora na przeziębienie »

Inne sposoby walki z przeziębieniem przy użyciu olejków eterycznych znajdują się tutaj:

? Masaż olejkami eterycznymi na przeziębienie »

? Aromaterapeutyczne kąpiele podczas infekcji »

A w tym miejscu zamieściłam mój schemat radzenia sobie z infekcjami przy użyciu olejków eterycznych. Jakich olejków i kompozycji olejków używam i w jaki sposób:

? Mój naturalny sposób na przeziębienie »

To nie jest porada medyczna. Nie namawiam nikogo do rezygnacji z wizyty u lekarza, do niestosowania leków i do używania olejków eterycznych. W przypadku najmniejszych wątpliwości, wybór sposobu leczenia zawsze należy skonsultować z lekarzem, któremu ufamy. Moje posty mają charakter informacyjny i poglądowy, dotyczą metod, którymi ja osobiście wspieram zdrowie swoje i mojej rodziny. 

Źródła:

Photo by Max van den Oetelaar on Unsplash