Aromaterapeutyczne kąpiele
Kąpiele podczas przeziębienia przynoszą wiele korzyści. Nie tylko pozwalają inhalować olejki, ale również wpływają dobroczynnie na naszą skórę, relaksują, odprężają i ułatwiają zaśnięcie. Pozwalają pozbyć się z organizmu toksyn, działają przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwbólowo.
Zanim przygotujemy taka kąpiel pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:
- Po pierwsze, olejków nigdy nie wlewamy bezpośrednio do wanny z wodą. Nie rozpuszczą się, tylko będą pływały po powierzchni. Można rozpuścić wcześniej olejek w oleju nośnym (np. jojoba albo ze słodkich migdałów) i dodać mieszankę do wanny z wodą. To szybki, ale nie najlepszy sposób na aromaterapeutyczną kąpiel. Optymalnie jest przygotować kąpiel z dodatkiem soli Epsom (gorzkiej) lub płatków magnezowych.
- Po drugie, zacznijmy od mniejszych dawek olejków eterycznych. Następnie stopniowo zwiększajmy stężenie, jeśli dobrze je tolerujemy. Pamiętajmy, w olejkach eterycznych mniej znaczy więcej.
- Po trzecie, kąpiel nie powinna trwać krócej niż 20 minut, ale też nie dłużej niż godzina. Można zacząć od 12-15 minut, żeby sprawdzić jak czujemy się w kapieli. Jeśli czujemy się dobrze, a kąpiel trwa dłużej i woda staje się chłodna, dolejmy do wanny trochę ciepłej wody. W trakcie infekcji powtarzajmy kąpiel raz dziennie, a jeśli działamy profilaktycznie – nie częściej niż 3 razy w tygodniu.
Kąpiele podczas przeziębienia
Sprawdzony i skuteczny przepis na aromaterapeutyczną kąpiel podczas infekcji
- 1 szklanka soli Epsom lub płatków magnezowych (preferuję płatki magnezowe)
- opcjonalnie – 1/4 szklanki sody oczyszczonej (łagodzi podrażnienia skóry i bolesność mięśni, zmiękcza wodę)
- opcjonalnie – 1/4 szklanki soli morskiej do kąpieli, naturalnej, bezzapachowej, pozbawionej barwników i innych dodatków (bogata w związki mineralne, działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, wspomaga usuwanie toksyn)
- 1 łyżka oleju nośnego – ja używam jojoba lub ze słodkich migdałów
- 10-15 kropli olejków eterycznych – można zacząć od mniejszej ilości i stopniowo zwiększać stężenie. Szczególnie dla dzieci na początku nie stosujemy więcej niż 5-6 kropli.
Soda oczyszczona i sól morska są opcjonalne, możemy je pominąć, a kąpiel nadal wspomoże nas w leczeniu infekcji. Jeśli jednak możemy je dodać, zróbmy to, wzbogacimy kąpiel o dodatkowe, cenne właściwości, cechujące sodę i sól morską.
Jak przygotować kąpiel?
Łączymy ze sobą sól Epsom lub płatki magnezowe, sodę oczyszczoną i sól morską. Oddzielnie mieszamy olejki eteryczne i dodajemy je do oleju nośnego. Do składników suchych (mieszanka soli) dodajemy mokre (miks olejków z olejem nośnym), mieszamy i odstawiamy na minimum 30 minut. Całość dodajemy do ciepłej kąpieli.
Możemy przygotować większą ilość mieszanki i przechowywać ją w dużym słoiku. Do każdej kąpieli dodajemy ok. dwóch garści gotowego miksu.
Jakich olejków użyć?
Mój ulubiony i sprawdzony miks olejków, których używam do kapieli podczas przeziębienia:
- 5 kropli olejku z kadzidłowca (frankincense)
- 5 kropli olejku lawendowego (lavender)
- 5 kropli olejku copaiba
Te olejki doskonale nadają się także do kąpieli dla dzieci. Jeśli nie mamy mniej popularnej copaiby, pomińmy ją. Sam frankincense i lawenda będą wystarczające.
Można także dowolnie modyfikować przepis dodając inne olejki, w zależności od dolegliwości. Dla mnie absolutnie niezbędny jest w tej kąpieli olejek frankincense, który zaliczam do swoich ulubionych, w ogóle, i który też uważam za najskuteczniejszy. Cenny w tym przepisie jest także olejek lawendowy, który wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych. Natomiast zamiast olejku copaiba można dodać wybrane inne olejki, w zależności od potrzeby i dostępności:
- olejek eukaliptusowy (eucalyptus) – odtyka zatoki, ułatwia oddychanie
- olejek z drzewa herbacianego (tea tree) – zwalcza infekcje wirusowe i bakteryjne
- olejek rumiankowy (german / roman chamomile) – zwalcza objawy infekcji
- olejek tymiankowy (thyme) – działa przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, napotnie i wykrztuśnie
—
To nie jest porada medyczna. Nie namawiam nikogo do rezygnacji z wizyty u lekarza, do niestosowania leków i do używania olejków eterycznych. W przypadku najmniejszych wątpliwości, wybór sposobu leczenia zawsze należy skonsultować z lekarzem, któremu ufamy. Moje posty mają charakter informacyjny i poglądowy, dotyczą metod, którymi ja osobiście wspieram zdrowie swoje i mojej rodziny.
—
Źródła:
- The Complete Book of Essential Oils and Aromatherapy, Revised and Expanded, Over 800 Natural, Nontoxic, and Fragrant Recipes to Create Health, Beauty, and Safe Home and Work Environments,
- https://www.epsomsaltcouncil.org/health/treat-cold-flu-with-epsom-salt/
- https://www.medonet.pl/zdrowie,sol-epsom—wlasciwosci–dzialanie-lecznicze–zastosowania–przeciwwskazania,artykul,1729686.html
7 komentarzy