Masaż olejkami eterycznymi podczas przeziębienia jest przyjemny, relaksujący i skuteczny. W mojej rodzinie wszyscy lubią się smarować olejkami. Robimy to profilaktycznie, w okresie jesienno-zimowym. A jak czujemy zbliżającą się infekcje lub już dopadło nas przeziębienie, smarujemy się często i regularnie, co jest kluczowe do osiągnięcia poprawy. To tylko jeden z wielu sposobów walki z infekcją, ale doskonale uzupełnia pozostałe polecane przeze mnie działania.
? Przepisy do dyfuzora na przeziębienie »
? Kąpiele podczas przeziębienia »
? Inhalacje z olejków eterycznych na przeziębienie »
Masaż olejkami eterycznymi podczas przeziębienia
Olejki eteryczne mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Przejawiają również aktywność przeciwzapalną oraz stymulują układ immunologiczny. Masaż olejkami eterycznymi podczas infekcji pomaga zwalczyć drobnoustroje, ale także znosi uciążliwe objawy infekcji. Ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, przynosi ulgę obrzękniętym zatokom, łagodzi ból głowy i może obniżać gorączkę.
Podczas infekcji masuję przede wszystkim klatkę piersiową, górę pleców i stopy. W przypadku dodatkowych dolegliwości smaruję także gardło i okolice zatok (czoło, nos, kości policzkowe). A jeśli infekcja przebiega z gorączką wcieram olejki wokół pępka i wzdłuż kręgosłupa.
Zasady masażu
- Konieczne jest rozcieńczenie olejków eterycznych przed masażem w innym oleju nośnym. Można to zrobić na dłoni, albo przygotować w oddzielnej buteleczce gotowy własny blend olejków eterycznych i oleju nośnego.
- Idealna do masażu jest buteleczka z rolką, tzw. roll-on. W Young Living można kupić same rolki, które nakłada się zużyte butelki po olejkach, zarówno 5 ml jak i 15 ml.
- Olejem nośnym może być zwykła oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, olej kokosowy, albo olej migdałowy, olej z pestek moreli, arganowy, olej z pestek winogron. Ważne, żeby był roślinny i naturalny.
- Aby masaż olejkami był skuteczny musi być regularny i systematyczny. Nawet co 30-60 minut jeśli sytuacja się nie poprawia albo poprawia się zbyt wolno.
Olejki do masażu podczas przeziębienia
Do masażu podczas przeziębienia najkorzystniej jest stosować olejki o działaniu przeciwinfekcyjnym, rozkurczowym i przeciwzapalnym. Lista moich propozycji – zarówno pojedynczych olejków jak i gotowych kompozycji Young Living – znajduje się tutaj:
? Olejki eteryczne na przeziębienie »
Osobiście najczęściej korzystam z gotowych kompozycji Young Living, przygotowuję również własne blendy. Czasem używam pojedynczych olejków, wówczas smaruję je warstwowo (tzw. layering), co wzmacnia ich działanie i ułatwia przenikanie aktywnych cząstek do organizmu.
Spośród gotowych blendów na przeziębienie moimi osobistymi must have są olejki R.C., Raven, Thieves i roll-on Breathe Again. Pojedyncze olejki, które stosuję podczas infekcji to oregano, tymianek (Thyme) i mięta pieprzowa (Peppermint).
R.C. i Raven
Zarówno R.C. jak i Raven zawsze rozcieńczam w dłoni, w proporcji 50:50 (3 krople R.C. i 3 krople oleju nośnego). Mieszanką smaruję klatkę piersiową oraz górę pleców. Obydwa olejki znakomicie się u nas sprawdzają w przypadku kaszlu, ułatwiają odkrztuszanie, upłynniają wydzielinę i udrażniają zatkany nos.
Breathe Again
Z kolei roll-on Breathe Again nie wymaga rozcieńczania, to gotowa do użycia buteleczka z rolką. Olejkiem smaruję zatoki, okolice pod nosem, szyję i klatkę piersiową. Doskonale sprawdza się u mnie przy problemach z zatokami. Po masażu niemal od ręki mam lżejszy oddech.
Thieves
Kolejny blend, z którym się nie rozstaję to Thieves. Smaruję nim podeszwy stóp, bez rozcieńczania. Podobno to dzięki dużym porom na stopach olejki są szybko wchłaniane i dostarczane do krwiobiegu. Dodatkowo, podeszwy nie mają gruczołów łojowych, pozbawione są zatem naturalnej bariery hamującej absorpcję substancji pochodzących z olejków. Dlatego aromaterapeuci uważają, że smarowanie olejkami eterycznymi stóp przynosi maksymalne korzyści. Inne miejsca, przez które olejki są szybko wchłaniane to nadgarstki i za uszami.
Poza tym wszystkim, skóra na podeszwach stóp jest mniej wrażliwa, dzięki czemu możliwe jest stosowanie w tym miejscu gorących olejków w formie nierozcieńczonej, lub rozcieńczonych w małym stopniu, bez ryzyka podrażnień.
Oregano
Olejek oregano ma niezwykłe, udowodnione właściwości przeciwbakteryjne. Podczas infekcji smaruję nim stopy, na zmianę z Thievsem.
Olejek z mięty pieprzowej (Peppermint)
To mój pierwszy wybór w przypadku gorączki. Wsmarowuję go wokół pępka, w podeszwy stóp i wzdłuż kręgosłupa. Nie rozcieńczam go tylko na stopy. Pępek i kręgosłup smaruje olejkiem rozcieńczonym w proporcji 50:50, a z czasem wystarczy 80:20. Olejek miętowy silnie chłodzi, może dawać uczucie pieczenia. Jest to przejściowe, ale dla dzieci może być dotkliwe, stąd bezpieczniej jest nieco go rozcieńczyć przed nałożeniem.
Olejek miętowy można też użyć na końcu, 30-60 sekund po innych olejkach. Ułatwi to penetrację wcześniej nałożonych olejków wgłąb ciała i wzmocni ich działanie.
Lawenda (Lavender)
Olejek lawendowy jest niezastąpiony i stosuje go chyba najczęściej ze wszystkich olejków, także w walce z infekcjami. Posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, doskonale wspomaga olejek miętowy w walce z gorączką. Zwykle łączę go z olejkiem miętowym i blendem smaruję stopy, wokół pępka i wzdłuż kręgosłupa.
Olejek lawendowy przynosi także ulgę zatkanym zatokom. Smaruję nim czoło, skronie i kark w przypadku bólów głowy pochodzących od infekcji i zatok. Generalnie jest to mój pierwszy wybór, kiedy nie wiem jakiego olejku użyć.
DIY – blendy do masażu podczas przeziebienia
Guru aromaterapii, Valerie Ann Worwood, poleca w swojej książce dwa samodzielnie przyrządzone blendy olejków eterycznych do masażu podczas przeziębienia.
Blend do masażu nr 1
- 1 kropla cytryna (Lemon)
- 2 krople eukaliptus australijski (Eucalyptus Radiata)
- 2 krople rozmaryn (Rosemary)
Blend do masażu nr 2
- 2 krople Niaouli
- 2 krople Ravensara
- 5 kropli eukaliptus australijski (Eucalyptus radiata)
- 1 kropla tymianek (Thyme linalol)
W przypadku obydwu blendów, olejki należy zmieszać, a następnie dodać do 10 ml oleju nośnego lub naturalnego żelu aloesowego. Smarować niewielką ilością mieszanki plecy, klatkę piersiową oraz okolice zatok.
Przepisy możemy modyfikować, zamieniając brakujące olejki innymi, wymienionymi we wpisie Olejki eteryczne na przeziębienie. Możemy tez wspomagać się pojedynczym olejkami z tej listy. Każdy z nich posiada właściwości mniej lub bardziej wspomagające walkę z infekcją.
—
A w tym miejscu znaleźć można mój zestaw olejkowy do walki z infekcjami. Obejmuje on wiele działań – od inhalacji, poprzez dyfuzowanie i masaż, po kąpiele aromaterapeutyczne.
? Mój naturalny sposób na przeziębienie »
—
To nie jest porada medyczna. Nie namawiam nikogo do rezygnacji z wizyty u lekarza, do niestosowania leków i do używania olejków eterycznych. W przypadku najmniejszych wątpliwości, wybór sposobu leczenia zawsze należy skonsultować z lekarzem, któremu ufamy. Moje posty mają charakter informacyjny i poglądowy, dotyczą metod, którymi ja osobiście wspieram zdrowie swoje i mojej rodziny.
—
Źródła:
- The Complete Book of Essential Oils and Aromatherapy, Revised and Expanded, Over 800 Natural, Nontoxic, and Fragrant Recipes to Create Health, Beauty, and Safe Home and Work Environments,
- https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,przeziebienie—objawy–leczenie–ile-trwa–jakie-leki-stosowac-,artykul,1722438.html
- http://www.phmd.pl/api/files/view/29329.pdf
2 komentarze