Cytryna / Lemon / Citrus limon

Olejek eteryczny z cytryny otrzymywany jest ze skórki świeżych owoców, w procesie tłoczenia na zimno lub destylacji z parą wodną.

Słowo lemon (cytryna) pochodzi od arabskiego słowa laimun lub perskiego limun, które oznaczają „owoc cytrusowy”. Drzewa cytrynowe pochodzą z południowej Azji, głównie z północno-wschodnich Indii. Nie wiadomo dokładnie kiedy przybyły do Europy, w sieci można znaleźć różne doniesienia, ale z pewnością stało się nie później niż w II wieku n.e. W Europie pojawiły się początkowo w południowych Włoszech, skąd przywędrowały dalej, do krajów arabskich – Presji, Iraku i Egiptu. Z całą pewnością w XI i XII wieku n.e. szeroko rozpowszechniły się w regionie arabskim i w basenie Morza Śródziemnego. Do Ameryki sprowadził je pod koniec XV w. Krzysztof Kolumb.

Wielką sławę cytryny zdobyły w XVIII w., kiedy to odkryto ich skuteczność w leczeniu szkorbutu, choroby zębów, która szczególnie mocno dokuczała przebywającym na długich rejsach marynarzom. Problem szkorbutu w angielskiej flocie rozwiązała wówczas obowiązkowa dla każdego marynarza dawka soku z cytryny, w ilości 30 g dziennie.

Głównym związkiem chemicznym olejku cytrynowego jest limonen. Składnik ten występuje także w kilku innych, nie cytrusowych olejkach, które wyróżnia charakterystyczny cytrynowy aromat – są to m.in. olejek z trawy cytrynowej (lemongrass) i mirtu cytrynowego (lemon myrtle). Pozostałe aktywne składniki chemiczne w olejku z cytryny to cytral, alfa i beta-pinen, terpinen.

Właściwości olejku cytrynowego

Przeciwinfekcyjny, antybakteryjny, antyseptyczny, przeciwskurczowy, przeciwwirusowy, ściągający, uspokajający, wiatropędny, oczyszczający, poprawiający trawienie, moczopędny, tonizujący, pobudzający, przeciwpasożytniczy.

Źródło: The Complete Book of Essential Oils and Aromatherapy, Revised and Expanded, Over 800 Natural, Nontoxic, and Fragrant Recipes to Create Health, Beauty, and Safe Home and Work Environments, Valerie Ann Worwood

Zastosowanie olejku cytrynowego

Problemy trawienne, spadek apetytu, detoks, cellulit, choroby oskrzeli, grypa, ból gardła, zapalenie krtani, trądzik, infekcje skórne, opryszczka, czyraki, wyczerpanie fizyczne, zmęczenie, osłabienie, ukąszenia owadów, lęki, napięcie nerwowe, spadek koncentracji i problemy ze skupieniem.

Źródło: The Complete Book of Essential Oils and Aromatherapy, Revised and Expanded, Over 800 Natural, Nontoxic, and Fragrant Recipes to Create Health, Beauty, and Safe Home and Work Environments, Valerie Ann Worwood

Inhalowanie olejku cytrynowego

Poniższe porady dotyczą stosowania olejku cytrynowego w formie inhalacji / wąchania / wdychania.

  • Ma mocny świeży zapach, który wpływa na nas energetyzująco, dopingująco i stymulująco.
  • Rozpylaj kilka kropli olejku cytrynowego w dyfuzorze kiedy potrzebujesz największego skupienia, np. kiedy pracujesz nad dużą biznesową prezentacją lub szkolnym projektem na wczoraj. Olejek cytrynowy wpływa na jasność myślenia i jasność celów.
  • Podczas długiej i nudnej podróży samochodem, włącz energetyczną muzykę w radio a do samochodowego dyfuzora dodaj kilka kropli olejku z cytryny.
  • Jeśli potrzebujesz energetycznego kopniaka zmieszaj po 1 kropli olejku cytrynowego i olejku z mięty pieprzowej z 8 kroplami olejku nośnego (kokosowy, oliwa z oliwek, arganowy, jojoba), następnie wetrzyj mieszankę z skronie i za uszami.
  • Gdy potrzebujesz pozytywnego nastawienia, energii i stymulacji, rozpyl w dyfuzorze mieszankę 3 olejków: 4 krople olejku cytrynowego, 3 krople olejku lawendowego i 3 krople olejku cyprysowego.

Olejki eteryczne - olejek cytrynowy - lemon essential oil

  • Dobrze jest dyfuzować go w pomieszczeniach wymagających usunięcia nieprzyjemnych zapachów, m.in. dymu papierosowego.
  • Aby pozbyć się innych nieprzyjemnych zapachów dodaj kilka kropli olejku cytrynowego na wacik kosmetyczny i umieść go w miejscu wymagającym odświeżenia – w lodówce, w szafce łazienkowej, w koszu na śmieci.
  • Może poprawiać odporność.
  • Wspomaga łagodzenie objawów przeziębienia i grypy.
  • Wspomaga łagodzenie objawów depresji i stresu.
  • Rozpylanie olejku cytrynowego czyści przewody nosowe i drogi oddechowe.
  • Podnosi poziom energii.
  • Poprawia nastrój, daje ulgę w złości i irytacji.
  • Poprawia koncentrację, oczyszcza umysł, dzięki czemu ułatwia także podejmowanie decyzji.
  • Wraz z olejkiem z mięty pieprzowej i olejkiem lawendowym, przynosi ulgę w sezonowych alergiach.

Olejek należy rozpylać w dyfuzorze maksymalnie przez 1 godzinę, 3 razy dziennie. Można też przygotować ręcznie robione świece zapachowe z użyciem olejku cytrynowego albo domowe potpourri. Nie ma przeszkód, aby inhalować go bezpośrednio.

Pozostałe sposoby użycia olejku z cytryny

Olejek z cytryny można stosować miejscowo, na skórę:

  • Rozcieńczony olejek cytrynowy zastosowany na twarz ożywia i wygładza cerę, redukuje zmarszczki, zwalcza trądzik.
  • Jeśli twoja twarz potrzebuje szybkiego nawilżenia przygotuj maseczkę z 1 łyżeczki oleju kokosowego, 1 łyżeczki miodu i 1 kropli olejku cytrynowego. Nałóż na twarz i zmyj ciepłą wodą po 15 minutach.
  • Jako dodatek do masażu lub do relaksującej kąpieli nawilża spierzchniętą, wysuszoną skórę, odpręża, zmniejsza zmęczenie i objawy grypy, zwiększa poziom energii i metabolizm, poprawia nastrój, tonizuje ciało.
  • Olejek z cytryny dodany do kremów lub lotionów może zmniejszyć widoczność cellulitu.
  • Jako dodatek do żelu myjącego do twarzy działa ściągająco i tonizująco, zmniejsza wydzielanie sebum.
  • Jako dodatek do produktów do włosów (szampony i odżywki) poprawia wygląd i kondycje włosów, zwalcza łupież, pozostawia włosy błyszczące, ale nie obciąża ich.
  • Płukanka do włosów przygotowana z wody, octu jabłkowego i olejku cytrynowego przywraca skórze głowy właściwe pH, reguluje wydzielanie sebum i zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu włosów.
  • Mieszanka olejku cytrynowego, z mięty pieprzowej i lawendy, rozpuszczona w oleju nośnym i zastosowana na podeszwy stóp oraz na kark przynosi ulgę w objawach sezonowej alergii.

Dzięki swoim właściwościom dezynfekującym, olejek z cytryny znajduje również szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym:

  • Sposób na gumę do żucia we włosach? Wystarczą 1-2 krople olejku cytrynowego, które uwolnią gumę z włosów. W podobny sposób można pozbyć się trudnych do usunięcia naklejek, kleju i tłustych plam z innych powierzchni.
  • Kropla olejku cytrynowego i patyczek kosmetyczny usuną ze ściany ślady kredek i wykonane nimi dziecięce rysunki.
  • Olejek cytrynowy zwalczy z łatwością tłuszcz z płyty kuchennej, blatów, naczyń i innych zatłuszczonych powierzchni kuchennych. Potrzebujemy 20 kropli olejki cytrynowego, 250 ml octu winnego. i 200 ml wody. Olejek dodajemy do octu, przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i dopełniamy wodą. Wstrząsamy, spryskamy tłuste powierzchnie i przecieramy wilgotną ściereczką.
  • Aby pranie nabrało świeżego cytrusowego zapachu, należy dodać 5-8 kropli olejku cytrynowego do cyklu płukania.
  • Kilka kropli olejku można dodać na bawełniane kule do suszarki. Wysuszone pranie będzie pięknie pachnięć.
  • Osad z kamienia w kuchni lub łazience usunąć można pastą z sody oczyszczonej, odrobiny wody i kilku kropli olejku cytrynowego.
  • Akcesoria i przyrządy ze stali nierdzewnej łatwo i ekologicznie wyczyścimy na błysk z pomocą olejku cytrynowego. Wystarczą 3 krople dodane na wilgotną szmatkę, którą przecieramy przedmioty wykonane ze stali nierdzewnej.
  • Zarówno świeże jak i stare plamy na ubraniach można wywabić olejkiem cytrynowym. Należy użyć olejku bezpośrednio na plamę, następnie natychmiast wyprać odzież.
  • Aby dokładnie umyć świeże owoce i warzywa i przedłużyć ich okres przydatności wystarczy wypłukać je w misce z chłodną woda z dodatkiem 2-3 kropli olejku cytrynowego.

Źródła:

Z jakimi olejkami eterycznymi łączyć olejek cytrynowy

Olejek cytrynowy doskonale łączy się z większością innych olejków eterycznych: laur (bay), wawrzyn (bay laurel), czarny pieprz (black pepper), jagodlin (cananga), drzewo cedrowe (cedarwood), rumianek marokański (chamomile maroc), rumianek rzymski (chamomile roman), liście cynamonowca (cinnamon leaf), czystek (cistus), szałwia muszkatołowa (clary sage), nasiona kolendry (coriander seed), cyprys (cypress), eukaliptus cytrynowy (eucalyptus lemon), eukaliptus miętowy (eucalyptus peppermint), eukaliptus australijski (eucalyptus radiata), koper włoski / fenkuł (fennel sweet), fragonia, kadzidłowiec (frankincense), żywica galbanum (galbanum), geranium, imbir (ginger), grapefruit, kocanka (immortelle), jaśmin (jasmine), jałowiec (juniper berry), lavandin, lawenda (lavender), kwiat lipy (linden blossom), manuka, mirt (myrtle), pomarańcza (sweet orange), oregano, mięta pieprzowa (peppermint), ziele angielskie (pimento berry), cynamonowiec kamforowy (ravintsara), absolut różany (rose absolut), rozmaryn (rosemary), kwiaty róży Otto (rose otto), szałwia (sage), mięta zielona (spearmint), estragon (tarragon), drzewo herbaciane (tea tree), tymianek (thyme linalol), wetiweria (vetiver), ylang-ylang.

Źródło: The Complete Book of Essential Oils and Aromatherapy, Revised and Expanded, Over 800 Natural, Nontoxic, and Fragrant Recipes to Create Health, Beauty, and Safe Home and Work Environments, Valerie Ann Worwood

Ostrzeżenia

Olejek z cytryny pozyskiwany w procesie tłoczenia na zimno jest fototoksyczny. Nie należy stosować go przed ekspozycją na słońce. Olejek z cytryny pochodzący z procesu destylacji z parą wodną nie jest fototoksyczny. Może powodować podrażnienie wrażliwej skóry. Przed użyciem warto przeprowadzić test skórny.